#DOBRYHASZTAG

Światowy Dzień Walki z Depresją!

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. 🧠

Chcielibyśmy się podzielić z Wami refleksjami na ten temat. Depresja wśród najmłodszych jest rzeczywistością, której nie możemy bagatelizować. Z roku na rok statystyki są coraz gorsze. Niepokojący jest wzrost objawów depresji wśród dzieci i nastolatków. Według Forum Przeciw Depresji w 2022 r. 1 proc. dzieci przedszkolnych powyżej drugiego i trzeciego roku życia cierpiało na kliniczną depresję, a także 2 proc. w grupie 6–12 lat oraz aż do 20 proc. w grupie starszych nastolatków!

‼️ Komenda Główna Policji poinformowała, że w 2021 r. prawie o 1/5 wzrosła liczba prób samobójczych. Wśród dzieci i nastolatków od 7. do 18. roku życia było ich wtedy 1339. W 2022 r. odnotowano 2031 prób samobójczych, z czego 150 zakończyło się zgonem. W roku 2023 wśród młodzieży do 18. roku życia podjęło ponad 2100 prób samobójczych, z czego ponad 146 zakończyło się tragedią.

W zabieganym życiu czasem trudno zauważyć, że nasze dzieci mogą doświadczać trudności emocjonalnych. Są one jednak równie realne, jak problemy dorosłych. Ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na znaki, które mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko potrzebuje wsparcia.

📢 Oto sygnały, na które koniecznie należy zwrócić uwagę:

🍽 Zmiany w zachowaniu: Nagłe i znaczne zmiany w nastroju, apetycie, lub nawykach snu mogą być sygnałem.
📖 Problemy szkolne i zawodowe: Spadek wyników, utrata zainteresowania nauką, rozwojem, czy problemy z nauczycielami i pracodawcami mogą być związane z depresją.
🙅‍♀️ Izolacja społeczna: Dzieci i dorośli dotknięci depresją często wycofują się z interakcji społecznych. Zmniejsza się ich chęć do spędzania czasu z rówieśnikami.
🤯 Ekstremalne reakcje emocjonalne: Nadmierna irytacja, agresja lub, przeciwnie, apatia i brak reakcji emocjonalnych mogą być sygnałem, że osoba przeżywa trudności emocjonalne.

Według danych z 2023 roku, w Polsce na depresję choruje ponad 1,2 mln osób.

Do Waszej dyspozycji są dostępne również numery kontaktowe:
📞 116-111 Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży
📞 116-123 Kryzysowy telefon zaufania dla Dorosłych
📞 800 - 120 - 002 Jeśli doświadczasz przemocy w Rodzinie
📞 112 Numer alarmowy w razie zagrożenia życia.

Niech nasza wspólna troska o zdrowie psychiczne przyczyni się do budowania społeczeństwa, w którym każdy czuje się bezpieczny, kochany i zrozumiany.

#dobryhasztag #ŚwiatowyDzieńWalkiZDepresją #ZdrowiePsychiczneDzieci

Przeczytaj artykuły

Dobrzy ludzie #dobryhasztag

Tutaj
nas znajdziesz

Udostępnij #dobryhasztag
Udostępnij #dobryhasztag
Udostępnij #dobryhasztag
Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy

Partnerzy akcji

Instytut Lema
Rafał Sonik
Charsznickie Pola Natury
Wielka Wyprawa Maluchów
TT AGE
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Menu